Протягом року мешканці приватних домоволодінь, житлових будинків, садівничих товариств активно наводять лад на земельних ділянках, при цьому спалюють гілки, суху траву та сміття.
На жаль, більшість людей не усвідомлюють, що від спалювання рослинності та сміття страждають самі, оскільки значно підвищується рівень забруднення атмосферного повітря.
Фахівці Нікопольського районного управління ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області нагадують громадянам про небезпеку для здоров’я людей, яку завдає вдихання диму від спалюваного листя та рослинності, і особливо – відходів. Адже навесні та влітку листя дерев не тільки очищає повітря та збагачує його киснем, а й накопичує з повітря пил та інші шкідливі речовини. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо, які осідають у легенях.
Крім того, відомо, що очерет слугує прихистком для тварин та птахів. Рослини – джерело харчування для тварин, що мешкають в екосистемах. Спалюючи суху траву та очерет, зменшується видовий склад рослинності, що слугують поживою для тварин.
Разом з цим, у пожежі знищується насіння тих рослин, що знаходяться на поверхні землі і у верхньому шарі ґрунту. Виживають лише ті, чиї кореневища знаходяться глибоко у ґрунті, однорічні – зникають назавжди.
Під час підпалу трави гине вся корисна мікрофлора ґрунту, особливо та, що допомагає різноманітним рослинам протистояти хворобам. На її відновлення потрібен час, особливо навесні, коли рослини набирають силу.
На місці підпалу екосистема може відновитися лише через п’ять-шість років, однак бувають випадки, коли не відновлюється взагалі.
Найбільш ефективним по відношенню до довкілля шляхом утилізації залишків рослинності, трави, уламків гілок, опалого листя є компостування. Метод компостування є безпечним способом переробки листя та інших органічних відходів, що не шкодить довкіллю.
Компост з харчових відходів та дворового сміття на задньому дворі може значно зменшити необхідність утилізації таких відходів місцевими органами влади та зменшити кількість сміття, що викидається на сміттєзвалище.
Робити компост зовсім не важко! Компостну купу можна зробити де-небудь на краю подвір’я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не попадає пряме сонячне проміння. Оберіть ділянку землі десь розміром 1 х 1,5 м. Вичистіть ділянку від дерну та трави. Поставте невелику огорожу навкруг своєї компостної ділянки, на кутках вбийте кілки.
Використовувати компост в якості добрива, можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисним є використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.
Компост можна робити з багатьох харчових відходів, включаючи залишки від овочів, фруктів, яєчну скорлупу, чайні пакетики та ін. На додаток до цього, компостуються такі речовини як листя, трава, дрібне гілля, шматки шовку та бавовни, стружка, газети та зола. Почніть з заповнення вашої купи 10см шаром листя, шматочків землі або грубого сміття з подвір’я (гілля). Якщо ви додаєте в компостну купу харчові відходи, розбавляйте їх листям, гіллям та іншим сміттям.
В суху погоду зволожуйте купу водою, але так, щоб вона не стала дуже розм’яклою. Кожні декілька тижнів розкопуйте та розпушуйте купу щоб у ній циркулювало повітря та рівномірно розподілялась вологість.
Компост може стати у великій нагоді на вашому подвір’ї та у господарстві. Його можна використовувати як високоякісне органічне добриво у саду та на городі для підживлення ґрунту і підвищення його родючості.
Шкода від спалювання сухої трави і листя надзвичайно небезпечна. Використовуйте розумну альтернативу – компостування!
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Згідно чинного законодавства за спалювання громадянами трави і листя передбачена адміністративна відповідальність і штраф від 3060 до 6120 грн. А за порушення громадянами пожежної безпеки в лісі на порушників очікує адміністративна відповідальність і штраф від 1530 грн до 4590грн!
Якщо побачили, що хтось випалює суху рослинність, не будьте байдужими, повідомляйте - телефонуйте 101 або 102.
Нікопольське районне управління
ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області