18 травня виповнилося 81 рік від депортації кримських татар із території Кримського півострова, здійсненої радянським тоталітарним режимом у 1944 році. Вона стала кульмінацією російської колоніальної політики.
Поки чоловіки були на фронтах Другої світової, радянська влада підступно вигнала дітей, жінок та літніх людей з власних домівок та відправила у вигнання. Протягом кількох днів сотні тисяч кримських татар були вивезені до віддалених регіонів у нелюдських умовах у товарних вагонах, без належної кількості їжі, води та медичної допомоги. Цей шлях для майже половини з них став останнім. Пізніше до місць депортації та трудових таборів відправили ще майже 9 тисяч чоловіків, які повернулися з війни. Усі депортовані були не просто позбавлені батьківщини, але й власного імені, мови, історії, ідентичності.
Цьогоріч роковини депортації випали на третю неділю травня, що є Днем пам'яті жертв політичних репресій, коли ми вшановуємо десятки тисяч людей, розстріляних комуністичним режимом, кинутих у в'язниці та табори, на заслання та примусове психіатричне лікування. Кількість цих мучеників в Україні досі неможливо підрахувати.
Ці дні, не лише про скорботу, а й про правду, яку ми маємо зберігати і передавати далі.
Після незаконної анексії в 2014 році нинішня російська окупація Криму принесла нову хвилю репресій проти кримських татар. У тому числі заборону Меджлісу, утримання понад сотні кримськотатарських політв'язнів, постійні обшуки, заборону вшанування пам'ятних дат свого народу.
Українці, які пережили Голодомор та інші репресії, поділяють біль кримських татар. Україна послідовно працює над міжнародним визнанням геноциду кримськотатарського народу. Адже відсутність належного засудження цих злочинів міжнародною спільнотою у минулому сприяла формуванню почуття безкарності у російської влади. Про це говорили в закладах культури та освіти, наголошуючи, що кримські татари й українці мають спільний досвід пережиття репресій тоталітарних режимів, втрату прав, дискримінацію і боротьбу за збереження ідентичності.
Уроки пам’яті допомагають будувати спільну українську національну пам’ять, засновану на правді та справедливості.
Пресслужба міського голови.